Upravit stránku

Sociální fobie (zkratka SF, též sociální strach či sociální úzkost, resp. sociálně-úzkostná porucha) je úzkostná porucha, která působí jak tělesné, tak emocionální problémy v různých sociálních situacích, jako je běžný styk s lidmi, telefonování, jedení či psaní na veřejnosti apod. Lidé se sociální fobií si uvědomují iracionalitu této úzkosti, avšak ta jim brání do těchto jinak běžných situací vstupovat a mnohdy se prohlubuje sníženým sebevědomím. To vede postupně ke společenské izolaci a stresu (zdroj: Wikipedie).

V přímých, ale i nepřímých interakcích s lidmi sociální fobik sám sebe vnímá jako střed pozornosti a prožívá obavy a strachy, že bude okolím (lidmi) jakkoli negativně posuzován. Tyto obavy a strachy jsou zpravidla spojeny s tělesnými projevy, jako např. bušení srdce, zvýšená potivost, sucho v ústech, třes, červenání se, nedůvodné nucení na toaletu, vady řeči apod. Obranou reakcí fobika je pak se podobným situacím cíleně vyhýbat, což sociální fobii ještě zvyšuje.

Konvenčně je sociální fobie řešena zpravidla psychoterapiemi (obvykle KBT) a doživotním užíváním psychofarmak.

Metoda EFT však nabízí zcela jiné řešení, kdy se pracuje s minulými negativními zážitky, se simulacemi situací budoucích, s negativními přesvědčeními o sobě samých apod. Lze pracovat i nepřímo, bez toho, aby fobik opustil svou komfortní zónu (Skype terapie na dálku). Pracuje se i s podvědomou částí mysli a dochází k nácviku sociálních dovedností, avšak bez toho, aby byl fobik jakkoli vystavován dalšímu stresu.

Pro sociální fobiky nabízím zvýhodněný terapeutický balíček v ceně 4.750 Kč (+ 600 Kč v Brně, nutno vyžádat si při objednání, platba hotově při 1. sezení nebo předem na účet):

  • 6 hodin terapie
  • návod k domácí práci
  • postup při řešení akutního stavu, spojeného s náhlou sociální úzkostí
  • 1 hodinu terapie přímo v terénu 

Možno absolvovat i jednotlivá terapeutická sezení za běžnou cenu.

Nahoru